O szkole

Z myślą o przyszłości od 1 września 2021 r. ruszyła Szkoła Mistrzostwa Sportowego Wisła Kraków.

W trosce o harmonijny rozwój swoich podopiecznych z dniem 1 września 2021 roku rozpoczęła swoją działalność Niepubliczna Szkoła Podstawowa, a od 1 września 2022 Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego im. Tadeusza Łopuszańskiego, do której uczęszczają młodzi adepci footballu. Szkoła Mistrzostwa Sportowego jest miejscem, w którym młodzi Wiślacy zdobywają wiedzę w ramach dedykowanych klas sportowych. Na patrona placówki wybrano postać Tadeusza Łopuszańskiego, czyli jednego z protoplastów Wisły Kraków.

Głównym założeniem szkoły jest kształcenie i wychowanie uczniów w duchu wiślackich wartości i tradycji oraz zagłębianie ich w ponad 115-letniej historii Białej Gwiazdy. W nowo powstałej placówce, która mieści się w budynku Zespołu Szkół Budowlanych w Krakowie, przy ulicy Szablowskiego 1, aktualnie funkcjonują dwie klasy sportowe szkoły podstawowej – 7 i 8 oraz jedna klasa szkoły ponadpodstawowej (liceum ogólnokształcące). To właśnie tu wiślacka młodzież w komfortowych warunkach poszerza horyzonty, a wykwalifikowana kadra pedagogiczna dokłada wszelkich starań, by usprawnić system nauczania w taki sposób, aby wesprzeć uczniów w łączeniu obowiązków szkolnych z treningami piłkarskimi. Głównym celem Szkoły Mistrzostwa Sportowego im. Tadeusza Łopuszańskiego jest osiąganie przez uczniów jak najlepszych wyników zarówno w sporcie, jak i w nauce – przy utrzymaniu wysokich standardów edukacji oraz zajęć boiskowych. Ponadto, misją placówki jest zapewnienie wszechstronnego rozwoju młodzieży szkolnej poprzez krzewienie wśród nich kultury fizycznej oraz aktywnego i zdrowego trybu życia, a także przygotowanie ich do funkcjonowania w społeczeństwie.

Niepubliczna Szkoła Mistrzostwa Sportowego Wisła Kraków jest nieodłączną częścią Akademii Piłkarskiej Wisła Kraków, która od lipca 2020 roku oficjalnie znajduje się w strukturach Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków SA, pod bacznym nadzorem między innymi Jakuba Błaszczykowskiego, 108-krotnego reprezentanta Polski. Kapitan i jeden z właścicieli Białej Gwiazdy przykłada wielką wagę do szkolenia młodzieży i wychowania swoich następców, dlatego jednym z pierwszych kroków, mających zapewnić odpowiedni rozwój Akademii było powierzenie funkcji Dyrektora Akademii Krzysztofowi Kołaczykowi, który chcąc połączyć treningi z nauką utworzył Niepubliczną Szkołę Mistrzostwa Sportowego Wisła Kraków.

Szkoła jest niepubliczną ośmioletnią szkołą podstawową, jej ukończenie umożliwia kontynuację nauki na ponadpodstawowym etapie kształcenia. Siedzibą szkoły jest budynek przy ul. Szablowskiego 1 w Krakowie.

Organem Prowadzącym szkołę jest Fundacja Wisły Kraków z siedzibą w Krakowie, ul. Reymonta 20, 30-059 Kraków, której założycielami są Tomasz Jażdzyński, Jakub Błaszczykowski oraz Jarosław Królewski czyli Rada Nadzorcza Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków SA, Klubu z 116-letnią historią, 14-krotnego zwycięzcy ligi polskiej.

Organem nadzoru pedagogicznego jest Małopolski Kurator Oświaty w Krakowie. Szkoła prowadzi szkolenie w zakresie piłki nożnej.